Konya Emlakcılar odası Başkanı Sedat Altınay; Tapu harcı indiriminin tarihi uzatıldı


Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, 31 Ekim 2018 tarihinde sona ermesi kararı olanTapu harcı indiriminin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmasının olumlu karşıladıklarını ve sektörün bir nebze soluk alacaktır"dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın vergi denetim kurulu toplantısı sonrası açıkladığı yeni vergi indirim paketi ile birlikte tapu harcı indirimi uzatıldığını açıklamasını değerlendiren Konya Emlakçılar odası Başkanı Sedat Altınay; " Yapılan açıklamaya göre tapu harçlarının yüzde 4'den 3'e indirilmesi yıl sonuna kadar devam edecek. Konut alıcılarının ve sektörün merakla beklediği tapu harcı indirimi devam edecek mi sorusunun yanıtı da belli olmuş oldu. Tapu harcı indirimi uzatıldı kararı ile birlikte yıl sonuna kadar  tapu harcı için ödenen bedel %4'ten %3'e düşürülmeye devam edecektir. 

Sektör olarak süre 2 ay olsabile tapu harcı indiriminin olumlu bir karar olduğu kanısındayız. Sektörün eski günlere dönmesi için bu kararın düşürülerek devam etmesini talep ediyoruz. Türk ekonomisinin ana can damarlarından biri de Emlak sektörüdür.

Öte yandan 31 Ekim'de sona erecek olan konutta KDV indirimi yıl sonuna kadar (31 Aralık 2018) tarihine kadar devam edecek. Konutta KDV indirimi son gün; 31 Aralık 2018 olarak netleşti. Yapılan açıklamaya göre konutta kdv indirimi kapsamında KDV oranları yıl sonuna ( 31 Aralık 2018) tarihine kadar yüzde 8 olarak uygulanacak. Bu iki önemli tarih uzatma kararının sektörümüze canlılık getirmesi temenni ediyoruz.


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar