KARDEŞLİK AŞKINA HAYRA KOŞUYORLAR


Genç Birlik ve Milli Türk Talebe Birliği'nin ortak düzenlediği "Kardeşlik Aşkına" adlı konferansta, Hayra Koşanlar Derneği'nin sosyal medya üzerinden yaptığı yardımlar anlatıldı. Hayra Koyanlar Derneği Başkanı Mehmet Tokat, amaçlarının yardıma muhtaç olanlarla hayırseverler arasında köprü kurmak olduğunu söyledi.

Birlik Vakfı Konya Şubesi bünyesinde çalışmalarına devam eden Genç Birlik, Milli Türk Talebe Birliği ile ortak düzenlediği "Kardeşlik Aşkına" konulu konferansta Hayra Koşanlar Derneği'nin faaliyetlerini tanıttı. Birlik Vakfı Konya Şubesi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansta Hayra Koşanlar Derneği yöneticileri çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Çalışmalarına 2014 yılında başladıklarını, 2016 yılından beri de Birlik Vakfı bünyesinde sosyal ve kültürel faaliyetlerine devam ettiklerini dile getiren Genç Birlik Konya Şube Başkanı Ömer Lütfi Çınar, bu faaliyetler kapsamında Hayra Koşanlar Derneği'nin faaliyetlerini tanıtmak istediklerini kaydetti. Birlik Vakfı gençlik teşekkülü olan Genç Birlik'in geçmişten geleceğe köprü olmak, köprünün kilit taşı olmak gayretiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Çınar, "Genç Birlik, Müslüman gençleri ötekileştirip gruplaştırmadan, birlik olmayı hedefleyenlerin cemiyetidir. Hedefleri doğrultusunda her hafta Salı günleri kişisel gelişim, sivil toplum bilinci ve gündemin kültürel, siyasi ve iktisadi meselelerini, konunun uzmanları ile sedir sohbetlerinde ele alıyoruz. Gençliğin sosyalleşme, çevresi ile ve doğayla barışık olmaları için düzenlediğimiz sosyal etkinlikler de bir başka faaliyetimiz. Kişisel yeteneklerine güvenen girişimci, özgür ve pozitif düşünce sahibi, fikirlerini ortaya koymaktan çekinmeyen ve her platformda fikirlerinin savunucusu olan dinamik genç kadrolar oluşturmak, yurdumuzda ve uluslararası platformlarda vuku bulan olaylara eleştirel gözle bakabilen ve çözüm üretebilen bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak, üzerine düşen görevi hakkıyla değerlendirebilmek ve gerekli yorumları getirebilmek amacı ile kendi medeniyet, tarih ve coğrafyamızı iyi tanımak, Birlik Vakfı'nın "Gençlik" ile iletişimini yapılandırmak ve faaliyetlerimizi yürütmek, Arkadaşlarımızın, her an camiamızın faaliyetlerini devralabilecek bilgi ve birikime sahip olmalarını sağlamak, Genç Birlik mensubu arkadaşlarımızın sosyal ve kültürel anlamda kendilerini yetiştirmelerine katkıda bulunmak, Birliktelik ve arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirerek gençliğimizi geleceğe hazırlamak amacıyla faaliyetlerimiz devam edecektir" dedi.

Hayra Koşanlar Derneği Başkanı Mehmet Tokat, amaçlarının veren ile alan el arasında köprü kurmak olduğunu belirterek, "Aynı amacı güden ama bir araya gelemeyen insanları bir araya getirmek için dört arkadaş ile birlikte boş vaktimizi böyle değerlendirmek, yardıma muhtaç kardeşlerimize yardım ulaştırmak için çalışalım istedik. Niyet Allah rızası olunca Mevlâm tüm kapıları açıyor. Sosyal medyada ve çevremize ihtiyaç sahibinin ihtiyacını belirtiyor, daha sonra bir gönüllü o ihtiyacı karşılıyor. Yardımları para alarak toplamıyoruz. Biz köprü konumundayız. Çalışmalarımız Konya'da çok etkili oldu. Kardeşin kardeşine yardım etmesi konusunda güzel bir çalışma yapıyoruz" dedi.

Sosyal medyada oluşturulan grupta yayınlanan ve dağıtılan her şeyin bağışçıların gönderdiklerinden oluştuğuna değinen Tokat, herkesin bu hayır köprüsüne katılabileceğini söyledi.

Konya'da ilk olarak sosyal paylaşım sitesi üzerinden oluşturulan, daha sonra dernekleşen Hayra Koşanlar isimli grup, yardıma muhtaç insanların dertlerine deva olmaya çalışıyor. 11 binden fazla katılımcısı olan grup, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını sayfalarından yaptığı paylaşımlarla duyuruyor, ihtiyaç sahiplerinin evlerine giderek, ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyor ve hayırseverlerin sağladığı gıda, elbise, ayakkabı, ev eşyası ve yakacak gibi ihtiyaçların giderilmesi konusunda seferber oluyor.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar